NIKA PHARM компанияси “Ибн Синонинг жаҳон цивилизациясига қўшган ҳиссаси” конференциясида
NIKA PHARM да декабрь ойининг боши Республикамиз ҳудудларида кўплаб фаол тадбирлар билан эсда қолди.
6-7 декабрь кунлари Бухоро шаҳрида бўлиб ўтган “Ибн Синонинг жаҳон цивилизациясига қўшган ҳиссаси” мавзусидаги халқаро конференцисияда иштирок этиш ана шундай тадбирлардан бири бўлди.
Маълумки, буюк алломалардан бири Абу Али Ибн Сино тиббиёт ривожига катта ҳисса қўшган. Ибн Синонинг бой мероси ҳозир ҳам ғурур ва ҳайратга сабаб бўлмоқда. Унинг “Тиб қонунлари” асари кўп асрлар давомида тиббиётдаги энг батафсил тадқиқот бўлиб қолмоқда.
Конференцияда дунёнинг турли давлатларидан: Озарбаёжон, Арманистон, Қозоғистон, Ўзбекистон, Туркия, Ҳиндистон, Россия ва Тожикистондан етакчи экспертлар иштирок этишди.
Тадбир давомида тиббиёт меросини ўрганишнинг турли йўналишлари бўйича 10 дан ортиқ маърузалар тингланди, жумладан, NIKA PHARM компаниясининг “Энтеросгель” ва “Альцетро” дори воситаларини аллергияни даволашда қўллаш бўйича маърузаси. Бундан ташқари, ошқозон-ичак тракти ва жигарга зарар бермасдан аллергия билан курашишга имкон берувчи комплеск ёндашув аниқланди. “Энтеросгель” озиқ-овқат аллергияси натижаси ҳосил бўлган ичаклардан токсинларни олиб ташлаганида, “Альцетро” антигистамин дори воситаси вазифасини бажаради.
Конференцияда бундай илмий-амалий тадбирларни мунтазам ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Конференциядан ташқари Бухоро ва Андижон шаҳарларидаги фармацевтлар, шифокорлар ва тиббиёт мутахассислари билан интерфаол мулоқотлар ўтказилди. Суҳбатларда ошқозон-ичак ва ўт йўллари касалликларини даволашда самарали ёндашувлар, замонавий дори воситаларини амалиётга жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.

Международная конференция и презентация препаратов
Одним из таких событий стало участие в Международной конференции «Вклад Ибн Сины в мировую цивилизацию», которая проходила 6–7 декабря в городе Бухара.
Как известно, один из величайших учёных Абу Али Ибн Сина внёс большой вклад в развитие медицины. Богатое наследие Ибн Сины до сих пор вызывает гордость и восхищение человечества. Его работа «Законы Тиба» на протяжении многих лет остаётся самым подробным исследованием в медицине.
В конференции приняли участие ведущие специалисты из различных стран мира: Азербайджана, Армении, Казахстана, Узбекистана, Турции, Индии, России и Таджикистана.
В рамках мероприятия было заслушано более 10 докладов, посвящённых различным аспектам изучения наследия медицины, в том числе был представлен доклад от компании NIKA PHARM о применении препаратов «Энтеросгель» и «Альцетро» в лечении аллергии. Помимо этого, был раскрыт комплексный подход, позволяющий бороться с аллергией без ущерба для ЖКТ и печени. «Альцетро» выполняет функцию антигистаминного препарата, когда «Энтеросгель» выводит из кишечника токсины, которые образуются вследствие пищевой аллергии.
На конференции была подчёркнута важность регулярного проведения подобных научно-практических мероприятий.
Помимо конференции, были проведены интерактивные диалоги с провизорами, врачами и специалистами в сфере медицины в Бухаре и Андижане. В ходе бесед были презентованы эффективные подходы в лечении заболеваний желудочно-кишечного тракта и заболеваний жёлчно-выводящих путей, а также вопросы внедрения в практику современных лекарственных препаратов.